Bijes, ljutnja, izdaja
U ovom predavanju govori se o osjećaju agresije, ljutnje, bijesa i izdaje kao teškim emocijama koje nas obaviju poput gustog oblaka i zbog čega onda dolazi do gubitka kontrole nad sobom, osjećaja ugroženosti i zatvorenosti.
Kako postupiti kada nas emocije preplave ili kada je događaj zbog kojeg su se te emocije podigle završio, a mi smo i dalje zakačeni za taj događaj i vrtimo filmove.
U predavanju se nude dvije opcije za dva različita stadija teških emocija;
– prvi korak je za prvi nalet gubitka kontrole – tu tražimo tretman s namjerom da se kontrolirano otpusti prvi val bijesa (ne ići s namjerom zaustavljanja jer to pojačava um)
i tek onda prelazimo na
– drugi korak kada pred sebe stavljamo sliku događaja i/ili osobe koja nam je prouzročila teške emocije (teške emocija = gornji sloj). Potom mičemo tu sliku i pitamo se koji je donji sloj/korijen bijesa teških emocija na koji se sada nasadio gornji sloj i onda stavljamo namjeru da se preko tog gornjeg sloja uđe u najdublje vibracije korijena donjeg sloja koji nas drži zarobljenima u osjećaju bijesa, ljutnje i izdaje.
Skreće se pozornost na to da ukoliko se ne pozabavimo svojim bijesom vrlo lako možemo skliznuti u ulogu agresora i time zbog kontinuiranih emocija i misli prema određenoj osobi i/ili događaju pridonijeti mržnji u svijetu zbog čega se ističe važnost iscjeljivanja donjeg sloja/korijena teških emocija kako bismo pridonijeli svijesti u svijetu.
Savjet je da prije aktivnog rada napravimo popis svoje ljutnje na koji ćemo staviti sve događaje i/ili osobe kojih se možemo sjetiti od djetinjstva do danas. Čitajući taj popis možemo mu pristupiti na dva načina; jedan je da se pitamo postoji li još nešto što nas s tog popisa trigerira, a drugi je da probamo uočiti postoji li obrazac koji se ponavlja.
Ako shvatimo obrazac tijekom života, bit će nam lakše na taj način doći do korijena bijesa i svoje boli.
Predavanje “Bijes, ljutnja, izdaja” možete pronaći na ovom linku >>>